هالووین سوری

کدو تنبل داده اند دست منِ تنبل ، میگویند تو نقاشی و کنده کاری ات خوب است ...
از صبح مشغول خالی کردن کدو و کنده کاری بودم ، هر چی هم خالی کردم خوردم ، این کدوها عجب خوشمزه اند ، حالا من که با هالووین کاری ندارم ، خودم یه پا هالووینم ، همین که امروز به جای ناهار یه عالمه کدو خورده ام و واسه پای اینترنت و فیس بوک و چت روم هم کلی تخم کدو جمع کرده ام خودش یه عالمه خوشگذرانی محسوب میشود !
... 

چشم چشم دو ابرو دماغ و دهن یه گردو... حالا دیگه داره کم کم میشه یه کدوی شاد و خندون ، ولی یه شمع که توش روشن کنی ، یه نور که توش روشن بشه ، میشه یه چیز ترسناک ... مثل بعضی از ما آدما !
امسال هم مثل سالهای گذشته برای روز آخر ماه اکتبر چند پیام تبریک از دوستام گرفتم ولی اینکه چرا ایرانی ها خودشونو قاطی اینچیزا کرده اند برام جالب است ، شاید واسه اینکه فقط خوش باشن ، آره دیگه ، کلا شادی به هر بهونه ایی خوبه ، ایرانی ها هم که دنبال بهونه ، ولی عجیب اینجاس که اغلب این بهونه ها  مدل غربی هستند و بطور عموم هم یه جورایی هالیوودی ، در واقع اغلب ایرانی ها با شادی های بومی و محلی چندان حال نمیکنند ، حالا چه تو افریقا باشند چه در هند و چه در جاهای دیگر دنیا  و حتا گاهی در کشور خودشان با مراسم بومی  و محلی و سنتی شان میانه خوبی ندارند ... شکی ندارم در آینده نه چندان دور این مراسم حداقل در بین جوونای ایرانی رایج خواهد شد ، بد نیست قبل از آنموقع و قبل از اینکه  بیآیند و مدعی شوند که این هم جزو مراسم سنتی آریایی ها بوده یه نیمچه نگاهی به تاریخچه اش بندازیم و ببینیم اصلا این هالویین ماجراش چیه ؟
 
روز هالووین کاملا ریشه اروپایی داره و تاریخش برمیگرده به قبل از مسیحیت ، به دوره " پاگانها " ، اگه یادتون نمیاد که پاگان و پاگانها چی و کیا بوده اند مهم نیست ، کارتون عصر حجر که یادتون هست؟ فردی و دوستانش ؟ این هم مال همون دوره هاست ، عصر جادو وجمبل .
میگویند که اون قدیم ندیم ها یه روز خاصی بوده که ارواحِ مرده ها میآمدند به دیدن ارواح زنده ها ! و زنده ها هم با پوشیدن لباسهای مخصوص و رقص و آواز و قربانی کردن و ورد خوندن از آنها استقبال میکردند و از ارواح میخواستند که پشتیبانشان باشند و ارواح هم لابد به آنها کمک میکردند که من حالا دقیقا خاطرم نیست چه جوری کمک میکردند ولی لابد میکردند دیگه ، بعدها آنروز توسط "رومی ها"  به روز ملاقات با قدیسن (All saints day ) نامگذاری شد وسپس کلیسا وارد کارزار شد و طبق سنت ادیان که دوست دارند همه چیز را به دو قسمت تقسیم کنند ارواح را به دو دسته خوب و بد تقسیم کرد که خوبها خودشان بودند و بدها دشمنان و نام آنروز را به "عصرارواح"  All Hallows eve) ) تغییر داد و قرار بر این شد که مردم برای ترساندن و فراری دادن ارواح خبیث لباسها و ماسکهای ترسناک بپوشند و حرکات عجیب و غریب در بیاورند و ارواح  خبیث را فراری دهند.امروزه این روز خاص مذهبی وسیله ایی شده برای تفریح بچه ها ، که میروند در خانه های مردم و میگویند (Treat or Trick) که یا تحویلمون بگیرین یا که شما را میترسانیم ، آدم بزرگا هم از این تفریح بی نصیب نیستند ، به هرحال درعصر حاظر که  دیگه از روح و این حرفها خبری نیست و خود مردم به اندازه کافی خبیث شده اند در چنین روزی  لباسهای آدم بدا رو میپوشند و دور هم جمع میشوند و پارتی میدهند و همدیگر را میترسانند و کلی هم میخندند ...
یه چیزی مثل چهارشنبه سوری خودمان ، بهونه ایی برای تفریح ... همین مولا ! ولی این کجا و آن کجا !