کوماتوووو

فکر میکنم تخم و ترکه اینا افریقایی باشه ، البته میگن اصلشون اسپانیاییه ولی من که باورم نمیشه ، اصلا وقتی میخوریشون  طعم  و مزه افریقا رو میدن .
...
یادمه وقتی بچه بودم در ولایتمون به گوجه فرنگی میگفتیم " قرمزی بادمجان " به بادمجان هم میگفتیم " قره بادمجان" ، چرا ؟ نمیدونم ، لابد از بس که عاشق جان و جانان بودیم  خب ، حالا نمیدونم چرا مثلا به کدو نمیگفتیم "یاشیل بادمجان" یا مثلا به هندوانه " گرده بادمجان" و یا مثلا به خیار بگیم "اوزون بادمجان" ... تازه میتونستیم به توت فرنگی هم بگیم " فرنگی بادمجان" ولی خب  نمیگفتیم  دیگه ، و من  وقتی بچه بودم همیشه برام سوال بود که چرا به اونا نمیگیم  و همه شون اسم دارن ولی به این دو تا (گوجه فرنگی و بادمجان) میگیم بادمجان ، البته سوال که نه بهترِ بگم اصلا یه جورایی باورم بود که بادمجان اسم یه چیز است که به قسمت درازش میگن قره بادمجان به قسمت گِردش میگن قرمزی بادمجان ، گرچه رنگهاشون به هم نمیخورد ، حالا اگه اونموقعها "قرمزی بادمجان"های ما این شکلی بودند دیگه کاملا به کشف خودم مطمئن میشدم که رابطه تنگاتنگی بین این دو تا وجود داره  که به هردو میگن بادمجان ... ذهن کودکی است دیگر !
یادمه وقتی برای اولین بار میوه کیوی را دیدم مرد میوه فروش بهش میگفت " قغلی یرالما " ( سیب زمینی پشمالو) ! چقدر هم به بهش میاد !حالا به این Tomato ها میگن "کوماتو" ، ... فکر کنم منظورشون همون "توماتو" است که رفته توی "کما" و نفسش گرفته سیاه شده و بهش میگن کماتو ، حالا یه مدل گوجه فرنگی هم داریم که زرد زرد هستند به اونا چی باید بگیم ؟ باید لابد بگیم "یلوماتو" ... نتیجه اخلاقی اینکه همه آدما هر جای کره زمین که باشند ساده ترین راه را برای اسم گذاری انتخاب میکنند ... من عاشق این سادگیاشونم به مولا  !

یاشیل = سبز   اوزون = دراز