پولیکا درمانی !

من زیاد تجربه زندگی آپارتمانی ندارم ، شاید فقط چند سال و اونم مال زمانی است که در تهران بودم و محل کارم از محل خوابم خیلی فاصله داشت و معمولا از پنج صبح تا نه و ده شب خونه نبودم و روزهای پنجشنبه و جمعه را هم در کوه و صحرا سپری میکردم و احساسم اونقدر سبز میشد و وقتم اونقدر پر میشد که اصلا به فکر تزیین آپارتمانم نمیافتادم.
اینجا هم وقتیکه بیکارم بیشتر حیاط نشینم تا اتاق نشین، حتا وقتیکه مهمون دارم بیشتر مواقع در حیاط همدیگر را می بینیم و گفتگو میکنیم.
چند وقت پیش یکی از دوستان لابلای کامنتای باغچه بازیِ منو یکی دیگه از دوستان با حسرت نوشت که ایکاش اونم حیاط و باغچه ای داشت و میتونست گل و سبزی داشته باشه.
از اون روزی که اون کامنت را دیدم فکرم مشغول مدلهای مختلف زندگی آپارتمانی بود و با خودم فکر میکردم که اگه میخواستم گل و سبزی داشته باشم و جز آپارتمان هم جایی واسه گل و سبزیکاری نداشتیم چیکار میتونستم بکنم و خستگیِهامو چطوری سبزی درمانی و گل درمانی میکردم !؟
تا اینکه ... رسیدم به اینجا : به " پولیکا درمانی "!
بقول شاعر : ای که نداری باغچه ، باغچه رو بیار تو طاقچه... (:
...
توی بازار و مغازه ها و غرفه های گلفروشی گلدونای زیادی هستند که برای داخل آپارتمان طراحی و ساخته شده اند ولی یا خیلی گرون هستند و یا خیلی تکراری.
دنبال فکر و ایده ای میکشتم که ساده و ارزون و تر و تمیز باشه ، یه چیزی که کم دردسر هم باشه و از همه مهمتر چیزی که بشه جابجاش کرد و اگر هم در نهایت مجبور شدم ازش صرف نظر کنم برام گرون تموم نشه ، تا اینکه در مغازه ایزار فروشی نزدیک منزل، لوله پولیکا ها را دیدم همون روز هم یک شاخه شش متری اش را خریدم و گرفتم رو کولم و آوردم خونه !
 یکطرف لوله را با درپوش مخصوص و سلیکون مسدود و آببندی کردم ، میدونم معمولا ته گلدون باید سوراخ باشه تا آب اضافی بیرون بره ولی اونوقت باید ظرفی زیر گلدون بذارم که از منظره اش خوشم نمیاد ، ترجیح میدم مقدار آب را کنترل کنم و مطئنم که اتفاق بدی نمیافته !
...
ترکیب رنگ سفید و سبز را خیلی دوست دارم هر دوشون در کنار هم شفافتر و روشنتر به نظر میان!


چند تا را هم افقی قرار دادم.
اینو میشه از سقف آویزون کرد یا که پشت پنجره گذاشت و یا که گذاشتش روی زمین ، آبیاری این مدلی یه کم دقت و حوصله میخواد ولی در عوض میشه توش گلهای مختلف کاشت
یا مثل من توش سبزی کاشت
اینجا جعفری و تره و آویشن و ریحان و ترخون و نعناع و تتسو داریم.
،
البته گمان نکنم جواب علفخواری منو بده ولی شاید دیکوریشن خوبی واسه آپارتمان بشه!
 خاکی که برای این گلدونها انتخاب کردم مخلوطی از خاک برگ و خاک گلدون است که سفت نمیشه و آب میتونه براحتی ازش عبور کنه یا که بخار بشه و حسن دیگرش اینه که گلدون را هم سنگین نمیکنه.

...
اینجا موقتا گذاشتمش روی صندلی که واضحتر دیده بشه....و آخرش تصمیم گرفتم توی یکی شان فقط توت فرنگی بکارم.
این یکی را حتما میذارمش پشت پنجره که آفتابگیر است و توت فرنگی هم آفتاب زیاد دوست داره ولی آب نه .
...
تا ببینم بعد چه ایده ای پیدا میشه !