آلوئه ورا

"آلوئه ورا" را میشه داخل آپارتمان هم داشت، حتا توی قابلمه هم کاشت، اگه بهونه بیاری و بگی : وای ما که حیاط نداریم ، وای من که وقتشو ندارم ، وای اینجا خیلی سرده ، وای اینجا خیلی گرمه ، وای این فیسبوک مگه میذاره ، وای من که بلد نیستم ، وای من جا ندارم ، وای برنج ام ته گرفت... باید بگم که ایشون اصلا نیاز چندانی به من و شما ندارن ، خودشون مراقب خودشون هستند و انگار اصلا آفریده شده اند واسه آدمهایی مثل من و تو که وقت ندارند. به مولا منم از هفت صبح تا پنج غروب کار میکنم ، منم ده تا قبض آب و برق و جریمه روی میزم دارم که باید پرداخت کنم ، منم بیست و یک بار سرَم شکسته؛ بیست بار در عاشقی و یکبار در جاده ، منم گاهی وقتا آنقدر کلافه و خسته میشم که اصلا یادم میره از خودم مراقبت کنم چه برسه بخوام مراقب یکی دیگه باشم. ولی مراقبت از آلوئه ورا بقدری آسان است که تنبلترین آدمها را هم مجذوب میکنه. آلوئه ورا خیلی کم توقع و آروم و بی دردسر است و با کمترین توجه بهترین چیزها را هدیه میده ، فقط سه شرط اساسی برای بقا داره که اگه رعایت بشه همیشه شاد و شنگوله : اولی جای پر نور ولی نه آفتاب تند ، دومی خاک نمناک ولی نه خیسِ آب ، سومی .... سومیش یادم رفت.
"آلوئه" هم مثل بقیه چیزا انواع مختلف داره، علما میگویند سیصد نوع ! بعضی هاشون بخاطر گلهای زیباشون معروف اند و بعضی ها بخاطر قدو قامت چندین متری شون ، اما نوع "ورا" که "آلوئه ورا" خوانده میشه و یقینا چون خوردنی و مالیدنی هم هست خیلی معروفه ، خود آلوئه ورا هم انواع مختلف داره که کم و بیش شبیه هم اند، بعضیهاشون برگهای ریز و پر پشتی دارند و بعضیهاشون برگهای کلفت. این مدل در عکس برگهای ریز و نرمی داره که پر از ژله اند ، ژله داخل برگ حتا با فشار دست هم به راحتی خارج میشه و برای اونایی که به سلامتی پوستشون اهمیت میدن و دوست دارن صورتشون همیشه صاف و برق باشه فوق العاده است. پوست صورت را میکشه و به اون شفافیت میده ، یعنی در کمتر از چند ماه خیابونای پر چاله تهران را تبدیل میکنه به اتوبانهای آلمان ، خیلی سریع جذب میشه و نیاز چندانی هم به شستشو نداره ، خودم بارها امتحان کردم و جواب داده ولی چون من قیافه های خش دار رو بیشتر دوست دارم زیاد نرفتم سراغش و از این نوع زیاد استفاده نکردم ، نوع دیگری هست که برای خوردن خوبه ، برگهاش کلفتر و ژله داخلش سفتتر است و البته کمی تلخ که قبل از خوردن باید یه کارهایی روش انجام بشه.
گلدان آلوئه ورا در منزل مثل جعبه کمکهای اولیه است ، علما میگن آلوئه ورا برای زخم و سوختگی پوست و گزیدگی و گازگرفتگی خیلی خوبه ، بماند که خوانده ام برای رفع یبوست و سقط جنین و ریزش مو و تولید اسپرم و بواسیر و دل درد و کمر درد و سردرد و قند و چربی و سرطان و لاغری و برای درمان بیماری "پسوریازیس" که نمیدانم چیست هم استفاده میشه ، راست و دروغش به گردن علمای سایتهای دوزاری ، اما واسه من همیشه یه استفاده دیگه هم داشته ، به نظرم بهترین استفاده اش باید در این باشه که خیلی سریع تکثیر میشه و تولید مثل میکنه و اگر همون سه شرطی که قبلا گفتم رعایت بشه خیلی زود از قسمت ریشه جوانه میزنه و ساقه های جدید تولید میکنه که میشه آنها را به سادگی جدا کرد و در گلدان دیگری کاشت و به یک آشنا یا به یک همسایه یا حتا یک رهگذر هدیه کرد و با مردم شهر دوست شد.
...

اون شرط سوم هنوز یادم نیومده ولی یه چیز دیگه یادم اومد ؛ آلوئه ورا را وقتی جابجا میکنیم یا خاکشو عوض میکنیم مدتی طول میکشه که خودشو وفق بده ولی حتما وفق میده حتا به سرما و گرما هم سازگاری عجیبی داره.